Tävlingar/resultat

2 x 3-timmars Bergssjöarna
Bergssjöarna, Holmsjö
Den 22 augusti 2020
Herrar Veteraner
Etapp 1 Etapp 2 E1 & E2 Plats Placering
Namn Vikt Placering Vikt Placering Total vikt Siffra
Steve Björk 7041 1 8433 1 15474 2 1
Håkan Jonsson 5058 2 7208 2 12266 4 2
Mikael Wiström 4561 3 4246 4 8807 7 3
Börje Hellström 3326 4 2796 6 6122 10 4
Lorentz Karlsson 2425 8 4402 3 6827 11 5
Torbjörn Hällström 3096 6 2633 8 5729 14 6
Greger Dahlgren 2963 7 2657 7 5620 14 7
Johnny Westman 3191 5 1611 10 4802 15 8
Gösta Karlsson 1696 10 2884 5 4580 15 9
Jan Liif 1327 12 1734 9 3061 21 10
Pentti Kokko 2022 9 748 12 2770 21 11
Roger Hofling 1495 11 935 11 2430 22 12
Total vikt 38201 40287 78488
Snittvikt 3.183 gr 3.357 gr 6.541 gr
Herrar Seniorer
Etapp 1 Etapp 2 E1 & E2 Plats Placering
Namn Vikt Placering Vikt Placering Total vikt Siffra
Robin Jonsson 3425 1 3355 1 6780 2 1
Karl-Johan Burström 2447 2 3016 2 5463 4 2
Anders Hellström 1325 3 1966 3 3291 6 3
Total vikt 7197 8337 15534
Snitt vikt 2399 2779 5178
Damer
Etapp 1 Etapp 2 E1 & E2 Plats Placering
Namn Vikt Placering Vikt Placering Total vikt Siffra
Gunnel Björk 2713 1 3067 2 5780 3 1
Eva-Britt Sjöberg 1286 3 3331 1 4617 4 2
Margith Hällström 1033 4 2268 3 3301 7 3
Leena Koskela 1667 2 618 6 2285 8 4
Karin Hofling 665 5 620 5 1285 10 5
Gunnel Varg

Marianne Eriksson

432

646

7

6

1578

592

4

7

2010

1238

11

13

6

7

Total vikt 8442 12074 20516
Snittvikt 1227 1128 2355
Total vikt etapp 1 53840 Snitt vikt E 1 2447 gr
Total vikt etapp 2 60698 Snitt vikt E 2 2759 gr
Total vikt etapp 1 & 2 114538 Snitt vikt 1 & 2 5206 gr

 

 

Artedienappet 2020

Anundsjön, Sandudden
Den 23 augusti 2020
Herrar
Plac. Namn Vikt
1 Håkan Jonsson Y-kroken 15.952 gr
2 Steve Björk SFK Norsjö 10.109 gr
3 Robin Jonsson Y-kroken 7.874 gr
4 Mikael Wiström Y-kroken 6.196 gr
5 Lorentz Karlsson SFK Norsjö 3.489 gr
6 Peter Vinquist 3.186 gr
7 Sture Wallin Triana 3.077 gr
8 Karl-Johan Burström Y-kroken 2.956 gr
9 Börje Hellström SFK Storfiskarna 2.418 gr
10 Hans Borgström Triana 2.381 gr
11 Gösta Karlsson Öbacka 1.840 gr
12 Roger Hofling Y-kroken 1.293 gr
13 Bo Ljung Öbacka 1.134 gr
14 Torbjörn Hällström SFK Storfiskarna 926 gr
15 Lennart Forsberg SFK Storfiskarna 804 gr
16 Kent Lundkvist SFK Storfiskarna 774 gr
17 Bertil Söderquist SFK Storfiskarna 627 gr
18 Pentti Kokko SFK Storfiskarna 604 gr
19 Kenneth Byström Triana 0
65.640 gr
Damer
Plac. Namn Vikt
1 Karin Hofling Y-kroken 2.381 gr
2 Gunnel Björk SFK Norsjö 1.935 gr
3 Gunnel Varg SFK Norsjö 1.648 gr
4 Margith Hällström SFK Storfiskarna 1.337 gr
5 Gunborg Lundkvist SFK Storfiskarna 854 gr
8.155 gr
Total vikt 73.795 gr
Snitt vikt 3.075 gr

 

 

KM i mete 2020

SFK Storfiskarna KM i Mete 2020
Resultat i Poäng där de tre bästa deltävlingarna av fyra räknas
Herrar
Poäng Summa
Placering Namn KM 1 KM 2 KM 3 KM 4 de tre bästa
1 Torbjörn Hällström 25 25 24 21 74
2 Per-Åke Persson 19 16 25 25 69
3 Bertil Söderquist 23 24 22 22 69
4 Johnny Westman 17 20 23 24 67
5 Börje Hellström 20 21 20 23 64
6 Lennart Forsberg 15 17 21 20 58
7 Pentti Kokko 14 19 19 19 57
8 Kent Lundkvist 21 22 0 0 43
9 Arne Byström 22 18 0 0 40
10 Urban Pettersson 24 15 0 0 39
11 Lage Jonsson 16 23 0 0 39
12 John Norberg 18 0 0 0 18
Damer
Poäng Summa
Placering Namn KM 1 KM 2 KM 3 KM 4 de tre bästa
1 Margith Hällström 25 25 25 25 75
2 Leena Koskela 24 23 24 24 72
3 Edith Andersson 22 24 23 23 70
4 Gunborg Lundkvist 23 22 0 0 45
5 Jenni Koskela 21 0 0 0 21
Ungdom
Poäng Summa
Placering Namn KM 1 KM 2 KM 3 KM 4 de tre bästa
1 Sander Landen 25 0 0 0 25

 

KM i Mete 2020
Deltävling 4 Söndag den 16 augusti 2020
Moälven,  Brandtjäl
Herrar
Plac. Namn Vikt Poäng
1 Per-Åke Persson 3.179 gr 25
2 Johnny Westman 2.480 gr 24
3 Börje Hellström 1.882 gr 23
4 Bertil Söderquist 1.762 gr 22
5 Torbjörn Hällström 1.343 gr 21
6 Lennart Forsberg 1.167 gr 20
7 Pentti Kokko 947 gr 19
Damer
Plac. Namn Vikt Poäng
1 Margith Hällström 1.664 gr 25
2 Leena Koskela 1.641 gr 24
3 Edith Andersson 541 gr 23

 

 

KM i Mete 2020
Deltävling 3 Söndag den 9 augusti 2020
Sjönäset, Mellansel
Herrar
Plac. Namn Vikt Poäng
1 Per-Åke Persson 5.804 gr 25
2 Torbjörn Hällström 5.756 gr 24
3 Johnny Westman 4.111 gr 23
4 Bertil Söderquist 1.950 gr 22
5 Lennart Forsberg 1.169 gr 21
6 Börje Hellström    875 gr 20
7 Pentti Kokko      93 gr 19
Damer
Plac. Namn Vikt Poäng
1 Margith Hällström  1.409 gr 25
2 Leena Koskela     401 gr 24
3 Edith Andersson     152 gr 23
 

KM i Mete 2020

Deltävling 2 Söndag 28 juni  Öviksfjärden vid G.a Järnvägsstationen
Herrar
Plac. Namn Vikt Poäng
1 Torbjörn Hällström 3957 gr 25
2 Bertil Söderquist 3415 gr 24
3 Lage Jonsson 3168 gr 23
4 Kent Lundkvist 2172 gr 22
5 Börje Hellström 1414 gr 21
6 Johnny Westman 1340 gr 20
7 Pentti Kokko 1136 gr 19
8 Arne Byström 1013 gr 18
9 Lennart Forsberg 896 gr 17
10 Per-Åke Persson 600 gr 16
11 Urban Pettersson 153 gr 15
Damer
Plac. Namn Vikt Poäng
1 Margith Hällström 1377 gr 25
2 Edith Andersson 1332 gr 24
3 Leena Koskela 1040 gr 23
4 Gunborg Lundkvist 589 gr 22

 

KM i Mete 2020
Deltävling 1 Söndag 14 juni  Öviksfjärden vid G.a Järnvägsstationen
Herrar
Plac. Namn Vikt Poäng
1 Torbjörn Hällström 2482 gr 25
2 Urban Pettersson 1817 gr 24
3 Bertil Söderquist 1584 gr 23
4 Arne Byström 1210 gr 22
5 Kent Lundkvist 1000 gr 21
6 Börje Hellström 983 gr 20
7 Per-Åke Persson 880 gr 19
8 John Norberg 852 gr 18
9 Johnny Westman 591 gr 17
10 Lage Jonsson 454 gr 16
11 Lennart Forsberg 246 gr 15
12 Pentti Kokko 57 gr 14
Damer
Plac. Namn Vikt Poäng
1 Margith Hällström 1320 gr 25
2 Leena Koskela 859 gr 24
3 Gunborg Lundkvist 642 gr 23
4 Edith Andersson 144 gr 22
5 Jenni Koskela 105 gr 21
Ungdom
Plac. Namn Vikt Poäng
1 Sander Landen 293 gr 25

 

KM i Pimpel 2019 – Resultatlista.
3 mars 2019 – Billsjösjön
Damer:  ( 4 st )
1. Margith Hällström   2.130 gr
2.Leena Koskela  1.591 gr
3. Jenni Koskela      1.545 gr
4. Inga-Lill Byström    815 gr
Herrar veteraner:  (7 st )
1. Börje Hellström 3.130 gr
2. Lars-Åke Hagström 2.690 gr
3.  Birger Jonsson 2.146 gr
4. Torbjörn Hällström                                                                           1.560 gr
5. Pentti Kokko 1.079 gr
6. Jan Byström    926 gr
7. Lennart Forsberg     749 gr
8. Arne Byström         0
Herrar seniorer (6 st)
1. Leif Ekman 5.365 gr
2. Kjell Moberg 5.216 gr
3. Janne Johansson 4.997 gr
4. Erik Hellström 2.909 gr
5. Jens Hamrin 1.388 gr
6. Anders Hellström 1.115 gr

 

Storfiskarnappet DM- serien 3 2 mars 2019
Storsjön Långviksmon
Resultatlista
Juniorer (7 stycken) DM-serien
1. Felix Olofsson SFK Glada Laxarna 5191 gr
2. Oskar Åström PK Nordic 2325 gr
3. Casper Rimmervik Lycksele SFK 2304 gr
4. Phongsit 2188 gr
5. Sebastian Höglund Triana 1945 gr 1.DM YHJ
6. Emil Åström PK Nordic 1184 gr
7. Gisela Rimmervik Lycksele SFK   901 gr
Totalt 16.038 gr
Snitt   2.291 gr
Damer (18 stycken) DM-serien
1. Gunilla Wallin Stenbiten 3.798 gr 1. DM D
2. Jenni Koskela SFK Storfiskarna 3.792 gr 2. DM D
3. Ida Hagström SFK Storfiskarna 3.663 gr 3. DM D
4. Inga-lill Byström SFK Storfiskarna 3.613 gr 1. DM DV
5. Anette Rimmervik Lycksele SFK 3.412 gr
6. Yvonne Pettersson FVF Öringen 3.204 gr 2. DM DV
7. Margith Hällström SFK Storfiskarna 3.176 gr 3. DM DV
8. Monika Andersson SFK Storfiskarna 3.103 gr 4. DM DV
9. Maj-Britt Wallin Triana 2.964 gr 4. DM D
10. Maria Bergman CFC 2.907 gr 5. DM D
11. Harriet Jonsson Norsjö SFK 2.797 gr
12. Gunborg Lundkvist SFK Storfiskarna 2.527 gr 1. DM ÄDV
13. Sophia Pettersson PK Nordic 2.267 gr
14. Seija Laitinen Y-Kroken 2.153 gr 5. DM DV
15. Pen 2.020
16. Annica Jonsson Norsjö SFK 1.748 gr
17. Marianne Eriksson SFK Storfiskarna 1.590 gr 2. DM ÄDV
18. Leena Koskela SFK Storfiskarna 1.581 gr 3. DM ÄDV
Totalt 50.315 gr
Snitt 2.795 gr
Storfiskarnappet DM- serien 3 2 mars 2019
Storsjön Långviksmon
Herr seniorer  (29 stycken)
1. Jens Hamrin SFK Storfiskarna 10.711 gr DM H
2. Anders Bergman CFC 10.192 gr DM H
3. Johan Sjölen CFC 9.224 gr DM H
4. Leif Ekman SFK Storfiskarna 8.159 gr DM H
5. Joakim Holmström Umeå 8.007 gr
6. Janne Johansson SFK Storfiskarna 7.595 gr DM H
7. Johan Gotthardsson PK Nordic 7.518 gr
8. Anders Rimmervik Lycksele SFK 7.415 gr  
9. Niklas Gotthardsson PK Nordic 7.315 gr  
10. Tomas Jonsson SFK Storfiskarna 6.970 gr DM H
11. Mats Bäckman PK Nordic 6.906 gr
12. Lennart Lund Stenbiten 5.850 gr DM H
13. Samuel Ekman SFK Storfiskarna 5.394 gr DM H
14. Johan Lundholm Triana 4.764 gr DM H
15. Karl-Johan Burström Y-kroken 4.746 gr DM H
16. Magnus Åström PK Nordic 4.544 gr
17. Mikael Moberg Triana 4.424 gr DM H
18. Steve Björk Norsjö SFK 4.316 gr
19. Martin Axelsson 4.251 gr
20. Kjell Moberg SFK Storfiskarna 4.174 gr DM H
21. Jan Lindberg PK Nordic 3.815 gr
22. Lorentz Björk Norsjö SFK 3.750 gr
23. Anders Johansson Triana 2.937 gr DM H
24 Roger Jonsson Y-Kroken 2.783 gr DM H
25. Ulf Hellman Öbacka 2.421 gr DM H
26. Daniel Sjöberg 2.280 gr
27. Peter Höglund Triana 1.898 gr DM H
28. Erik Hellström SFK Storfiskarna 1.718 gr DM H
29. Vilgot Sjöberg 1.254 gr DM H
Totalt 139.013 gr
Snitt 4.793 gr
Storfiskarnappet DM- serien 3 2 mars 2019
Storsjön Långviksmon
Herr veteraner  (39 stycken)
1. Sture Wallin Triana 8.257 gr 1. DM HV
2. Pekka Lampela PK Nordic 7.567 gr
3. Urban Melander Y-Kroken 7.099 gr 2. DM HV
4. Anders Bergström Y-Kroken 6.927 gr 3. DM HV
5. Lars-Åke Hagström SFK Storfiskarna 6.467 gr 4. DM HV
6. Tauno Samppala Y-Kroken 5.786 gr 5. DM HV
7. Antti Kallo PK Nordic 5.667 gr
8. Börje Hellström SFK Storfiskarna 5.057 gr 1. DM ÄHV
9. Roger Hofling Y-Kroken 4.297 gr 2. DM ÄHV
10. Pentti Kokko SFK Storfiskarna 4.057 gr 3. DM ÄHV
11. Anders Isaksson Y-Kroken 4.015 gr 6. DM HV
12. Birger Jonsson SFK Storfiskarna 3.973 gr 7. DM HV
13. Johnny Westman SFK Storfiskarna 3.900 gr 4. DM ÄHV
14. Tommy Gothardsson PK Nordic 3.771 gr
15. Hans Borgström Triana 3.759 gr 8. DM HV
16. Lennart Mattsson PK Nordic 3.566 gr
17. Yngve Ekman SFK Storfiskarna 3.434 gr 9. DM HV
18. Sture Linder Triana 3.103 gr 10. DM HV
19. Seppo Koljonen 3.045 gr
20. Gösta Karlsson Öbacka 2.983 gr 5. DM ÄHV
21. Karl Henriksson SFK Höga Kusten 2.904 gr 11. DM HV
22. Per Johan Wiberg SFK Höga Kusten 2.836 gr 12. DM HV
23. Lars Holmberg Triana 2.813 gr 6. DM ÄHV
24. Torbjörn Hällström SFK Storfiskarna 2.800 gr 13. DM HV
25. Ulf Andersson 2.740 gr
26. Leif Karlström 2.697 gr
27. Ulf Backlund Öbacka 2.644 gr 14. DM HV
28. Kenneth Byström FVF Öringen 2.642 gr 15. DM HV
29. Roger Sjöberg SFK Storfiskarna 2.521 gr 16. DM HV
30. Bo-Lennart Svanberg Triana 2.457 gr 7. DM ÄHV
31. Rune Gafvelin 2.418 gr
32. Gert Karlsson Öbacka 2.142 gr 8. DM ÄHV
33. Kurt-Lennart Zeilon SFF Stenbiten 1.801 gr 17. DM HV
34. Lennart Forsberg SFK Storfiskarna 1.414 gr 18. DM HV
35. Stig Forslund SFK Höga Kusten 1.353 gr 9. DM ÄHV
36. John Norberg SFK Storfiskarna 1.183 gr 10. DM ÄHV
37. Kjell Johansson SFK Höga Kusten 1.124 gr 11. DM ÄHV
38. Bertil Söderquist SFK Storfiskarna 1.110 gr 12. DM ÄHV
39. Jan Byström SFK Storfiskarna    916 gr 19. DM HV
Totalt 137.245 gr
93 Deltagare Snitt 3.519 gr
Total vikt  342.611 gr Snitt vikt  3.684 gr

 

 

 

Storfiskarnappet DM- serien 3 10 mars 2018
Storsjön Långviksmon
Resultatlista
Juniorer (6 stycken)
1. Felix Olofsson SFK Glada Laxarna 2.827 gr
2. Gisela Rimmervik Lycksele SFK 1.239 gr
3. Samuel Ekman SFK Storfiskarna 1.230 gr DM ÄHJ
4. Oscar Gustafsson SFK Storfiskarna 1.197 gr DM YHJ
5. Casper Rimmervik Lycksele SFK     769 gr
6. Isak Aunhaug SFK Storfiskarna     605 gr DM YHJ
Totalt 7.867 gr
Snitt 1.311 gr
Damer (18 stycken)
1. Margith Hällström SFK Storfiskarna 5.082 gr DM DV
2. Ida Hagström SFK Storfiskarna 4.665 gr DM D
3. Annica Jonsson Norsjö SFK 3.741 gr
4. Harriet Jonsson Norsjö SFK 3.730 gr
5.Karin Hofling Njurunda 3.401 gr DM DV
6. Maria Bergman CFC 3.278 gr DM D
7. Leena Koskela SFK Storfiskarna 2.901 gr DM ÄDV
8. Jenni Koskela SFK Storfiskarna 2.665 gr DM D
9. Gunilla Wallin Stenbiten 2.205 gr DM D
10. Anette Rimmervik Lycksele SFK 2.165 gr
11. Inga-lill Byström SFK Storfiskarna 2.104 gr DM DV
12. Gunnel Vara Norsjö SFK 1.387 gr
13. Yvonne Pettersson FVF Öringen 1.301 gr DM DV
14. Seija Laitinen Y-Kroken 1.245 gr DM DV
15. Åsa Pettersson Bollsta FVF 1.047 gr
16. Wanakon Kramfors    781 gr
17. Karin Byström Övik    573 gr
18. Anita Åhman Triana    545 gr DM ÄDV
Totalt 42.816 gr
Snitt 2.379 gr
Herr seniorer  (31 stycken)
1. Leif Ekman SFK Storfiskarna 10.482 gr DM H
2. Janne Johansson SFK Storfiskarna 6.528 gr DM H
3. Anders Rimmervik Lycksele SFK 6.199 gr
4. Niklas Gotthardsson PK Nordic 6.012 gr
5. Kjell Moberg SFK Storfiskarna 5.732 gr DM H
6. Mats Bäckman PK Nordic 5.708 gr
7. Karl-Johan Burström Y-kroken 5.699 gr DM H
8.Anders Bergman CFC 5.168 gr DM H
9. Tomas Jonsson SFK Storfiskarna 4.969 gr DM H
10. Jens Hamrin SFK Storfiskarna 4.660 gr DM H
11. Peter Forsberg Y-kroken 4.618 gr
12. Lorentz Björk Norsjö SFK 4.609 gr
13. Jens Östlund Domsjö 4.491 gr  DM H
14. Per Björklund SFK Storfiskarna 4.418 gr DM H
15. Mathias Nordin PK Nordic 4.249 gr
16. Tomas Selleskog Y-kroken 4.202 gr DM H
17. Mikael Wiström Y-kroken 4.171 gr DM H
18. Mikael Moberg Triana 4.112 gr DM H
19. Steve Björk Norsjö SFK 3.908 gr
20 Fredrik Holmberg SFK Storfiskarna 2.736 gr DM H
21. Vilgot Sjöberg 2.414 gr
22. Daniel Sjöberg 2.290 gr
23. Lennart Lund Stenbiten 2.102 gr DM H
24. Martin Axelsson Vinlidens proffs 2.055 gr
25. Jorma Sistonen Triana 1.950 gr DM H
26. Anders Hellström SFK Storfiskarna 1.637 gr DM H
27. Patrick Jonsson Öbacka SFK 1.609 gr DM H
28. Ove Johansson Triana 1.461 gr DM H
29. Erik Hellström SFK Storfiskarna 1.362 gr DM H
30. Marcus Djärv 1.073 gr
31. Atle Aunhaug SFK Storfiskarna    616 gr
Totalt 121.240 gr
Snitt 3.911 gr
Herr veteraner  (33 stycken)
1. Lars-Åke Hagström SFK Storfiskarna 6.303 gr DM HV
2. Lennart Mattsson PK Nordic 4.587 gr
3. Torbjörn Hällström SFK Storfiskarna 4.461 gr DM HV
4. Håkan Jonsson Y-kroken 4.125 gr DM HV
5. Roger Hofling Njurunda 4.023 gr DM ÄHV
6. Antti Kallo PK Nordic 3.928 gr
7. Pekka Lampela PK Nordic 3.805 gr
8. Johnny Westman SFK Storfiskarna 3.663 gr DM HV
9. Sture Wallin Triana 3.476 gr DM HV
10. Gösta Granberg SFK Storfiskarna 3.101 gr DM HV
11. Urban Melander Y-kroken 3.070 gr DM HV
12. Seppo Kolonen Blåknuten 3.039 gr
13. Kurt-lennart Zeilon Stenbiten 2.983 gr DM HV
14. Birger Jonsson SFK Storfiskarna 2.973 gr DM HV
15. Bertil Söderquist SFK Storfiskarna 2.426 gr DM ÄHV
16. Anders Isaksson Y-kroken 2.171 gr DM HV
17. Bo Lundh Stenbiten 2.023 gr DM ÄHV
18. Jan Byström SFK Storfiskarna 1.896 gr
19. Gösta Karlsson Öbacka 1.882 gr DM ÄHV
20. Pentti Kokko SFK Storfiskarna 1.853 gr DM ÄHV
21. Ulf Backlund Öbacka 1.850 gr
22.Börje Hellström SFK Storfiskarna 1.839 gr DM ÄHV
23. Leif Pettersson Bollsta FVF 1.606 gr
24. Yngve Ekman SFK Storfiskarna 1.328 gr DM HV
25. Lennart Forsberg SFK Storfiskarna 1.245 gr DM HV
26. Bengt Pettersson Öbacka 1.230 gr DM ÄHV
27. Bo Lennart Svanberg Triana 1.223 gr DM ÄHV
28. Tauno Samppala Y-kroken 1.119 gr DM HV
29.Roger Sjöberg SFK Storfiskarna 1.008 gr DM HV
30. Nils-Erik Bylund    907 gr
31. Sture Linder Triana    850 gr DM HV
32. Urban Pettersson SFK Storfiskarna    500 gr DM ÄHV
33. Ulf Andersson Kramfors    300 gr
Totalt 80.793
Snitt 2.448 gr
Total vikt  252.716 gr Snitt vikt  2.872 gr

Storfiskarnappet 2018

Storsjön, Långviksmon den  10 mars 2018, klockan 10-14

Utgång 30 minuter, ingång 45 minuter

Klasser: Junior, Damer, Herrar senior och Herrar veteran.

Herr- och Damklass 100 kronor, junior gratis.

Ingår i DM-serien för Västernorrland

Endast abborre, skruvdragare enligt sportfiskarnas regler

 

Stort Varuprisbord!

Gasolgrill värd 3.000 kr till tävlingens tyngsta påse oavsett klass


Lotteri, Försäljning av hamburgare och dricka.

Välkommen !

 

 

Tävlingar 2017